مقالات

آشنایی با وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک

آشنایی با وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک

خرید وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک موضوعی است که نیاز به مشاوره و برنامه ریزی دقیقی دارد. امروزه با توجه به حضور فعال اکثر والدین در جامعه و مشغله های کاری زیادشان، نمی توانند وقت کافی برای فرزندان خود بگذارند. یکی از راه های رفع این مشکل، نگهداری کودکان در فضای مهد است تا ضمن مراقبت از کودک آمادگی لازم برای ورود به اجتماع نیز به وی آموزش داده شود. لزوم استفاده از لوازم و تجهیزات مناسب برای مهد کودک ایجاب می کند که برای انتخاب تجهیزات مهدکودک وقت و دقت زیادی صرف شود. فاکتورهای زیادی وجود دارند که برای انتخاب درست وسایل مهد کودک به عنوان معیار در نظر گرفته می شوند. با چوپا، تولیدی محصولات چوبی اتاق کودک و نوزاد، همراه باشید تا با این فاکتورها بیشتر آشنا شوید.

با گشت و گذاری در سطح شهر متوجه خواهید شد که بسیار از مهد کودک ها بدون در نظر گرفتن معیار خاصی تعدادی وسایل و تجهیزات را خریداری نموده و مورد استفاده قرار می دهند، که این وسایل فاقد هماهنگی و تناسب لازم با محیط می باشد. بنابراین لازم دانستیم تا نکاتی را در رابطه با خرید لوازم مهد کودک با شما به اشتراک بگذاریم. به طور کلی می توان گفت که انتخاب این وسایل به عواملی مانند میزان فضای مهد کودک، رده سنی کودکان و بودجه اقتصادی شما بستگی دارد.

وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک

بودجه اختصاصی برای تهیه وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک

بهتر است پیش از این که لیست وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک را تهیه نمایید، بودجه خود را به صورت دقیق مشخص نمایید و با توجه به نوسانات قیمت وسایل بازی مهد کودک در بازار سعی کنید که بودجه ای که برای خرید لوازم مهد کودک اختصاص می دهید را کمی دست بالا در نظر بگیرید تا در برنامه ریزی خرید خود دچار مشکل نشوید.
بودجه ای که برای تهیه وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک در نظر می گیرید، صرف خرید میز و صندلی کودک، کفپوش، دیوار پوش و لوازم بازی و سرگرمی کودکان مانند سرسره، تاب و وسایل بازی مهد کودک می شود. در صورتی که بودجه محدودی در اختیار دارید توصیه می شود که مقداری از تنوع این لوازم کاسته و به لوازم ضروری مورد نیاز در مهد کودک بسنده نمایید.
در نظر داشته باشید که میزان هزینه ای که برای خرید وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک در نظر می گیرید ارتباط مستقیمی با مساحت مکان مورد نظر نیز دارد. زیرا هزینه خرید و تهیه کفپوش و دیوارپوش و برخی لوازم دیگر بر اساس متراژ محیط متغیر است. یکی دیگر از مهم ترین فاکتور های خرید تجهيزات مهد كودك ابعاد وسایل می باشد. در صورتی که فضای کمی در اختیار دارید باید از خرید لوازم و تجهیزات در اندازه بزرگ اجتناب نمایید. اما اگر فضای مهد دارای حیاط می باشد و امکان نصب لوازم بزرگ مانند سرسره و تاب های با ارتفاع زیاد را دارید می توانید هزینه ای را نیز برای این موارد در نظر بگیرید.

نکته دیگری که در تجهیز مهد کودک باید به آن توجه داشت، خدماتی است که در مهد کودک ارائه می شود. در واقع باید مشخص کنید که قرار است برای کدام رده های سنی ارائه خدمات خواهید داشت تا لوازم اختصاصی آن را تهیه نمایید. به عنوان مثال اگر مراقبت از کودکان شیرخوار در دستور کار شما قرار دارد، باید هزینه پرسنل و لوازم مورد نیاز برای این رده سنی را نیز لحاظ نمایید. همچنین اگر برنامه های فوق برنامه ای مانند کلاس های موسیقی، زبان انگلیسی، آموزش ورزش و استخر سرپوشیده دارید، لوازم ضروری برای این موارد را نیز در لیست لوازم مهد کودک خود بگنجانید.

دسته بندی وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک

فرایند خرید وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک شامل مراحل بودجه بندی، تهیه چک لیست و اولویت بندی لوازم مهد کودک می باشد. در این مطلب دسته بندی و اولویت بندی اولیه ای را برای شما فراهم نموده ایم که می توانید با استفاده از آن برای تهیه تجهیزات مهد ایده بگیرید.

لوازم مهد کودک

وسایل آموزشی و فکری مهد کودک

خرید تجهیزات مهد کودک شامل وسایل آموزشی و فکری برای پرورش ذهن کودکان از اصلی ترین تجهیزاتی است که برای مهد باید در نظر داشت. اقلامی که می توان در چک لیست این دسته از لوازم قرار داد به این شرح می باشد: لوگو و پازل، جورچین و ساختنی، وسایل و اسباب بازی های مربوط به نقاشی، وسایل بازی که برای کودکان زیر ۳ سال مناسب می باشند، ابزار آموزش موسیقی کودک، لوازم و کتاب های آموزش زبان، تجهیزات آموزش و ایمنی استخر کودکان.
هر چند تهیه تمامی این اقلام ضروری نیست اما مدیران مهد می توانند با در نظر گرفتن نیاز های ضروری مهد هر یک از این لوازم را تهیه نمایند و از برخی اقلام نیز به صلاح دید خود چشم پوشی نمایند.

اسباب بازی مهد کودک

اسباب بازی مهد کودک شامل طیف وسیعی از وسایل بازی می باشد که می تواند کودکان را برای مدت نسبتا طولانی سرگرم نماید. تونل بازی یکی از تجهیزاتی است که خرید آن برای مهد ضروری می باشد. زیرا این وسیله برای کودکان بسیار جذاب بوده و می توان انواع بازی های جذاب و ایمن را با استفاده از این وسیله با کودک انجام داد. کلبه و چادر بازی، شن بازی،و تن پوش های عروسکی برای اجرای نمایش های کودکانه نیز جزء ضروریات بازی در مهد کودک می باشد.

وسایل آشنایی با مشاغل در مهد کودک

لوازم آشنایی با مشاغل، وسایلی هستند که برای کودکان بسیار جذاب بوده و باعث کنجکاوی آن ها می شود. این وسایل برای انجام انواع بازی در مهد کودک بسیار کاربردی می باشند. وسایلی مانند آشپزخانه کودک و میز نجاری اسباب بازی می تواند باعث تقویت مهارت ها و استعدادهای کودکان شود.

وسایل آشنایی با مشاغل در مهد کودک

تجهیزات بازی خارجی در مهد کودک

از لوازم بازی بسیار محبوب در میان کودکان تاب و سرسره می باشند که ابعاد کوچکتر این محصولات را می توان در فضای داخلی و به عنوان اسباب بازی خانه کودک در نظر گرفت. اما سایزهای بزرگتر این لوازم برای محیط خارجی و بدون سقف مناسب می باشد. از دیگر وسایل بازی می توان به ترامپولین و استخر توپ اشاره داشت که این محصولات نیز دارای ابعاد متفاوتی بوده و برای ایجاد نشاط و تحرک در کودکان، بسیار کاربردی می باشد. الاکلنگ، راکر، میز و صندلی از دیگر وسایلی هستند که در لیست لوازم مورد نیاز مهد کودک جا می گیرند.

سایر وسایل بازی در مهد کودک

پس از خرید لوازم ضروری و تکمیل اولویت هایی که برای مهد کودک تعیین نموده اید، می توانید سراغ وسایل و لوازم دیگری بروید که شاید ضروری نباشند اما برای مهد کودک هایی که دارای فضای وسیعی می باشند کامل کننده تجهزات مهد خواهد بود. در فهرستی که در ادامه به آن اشاره می کنیم چند مورد از این لوازم را معرفی نموده ایم.

وسایل صخره نوردی: یکی از بازیهای مهد کودک است که فعالیت جسمی کودک را افزایش می دهد و برای تقویت عضلات مختلف بدن کودک بسیار مناسب است. استفاده از این وسیله می تواند فضای مهد کودک شما را جذاب تر و مفرح تر نماید.

ماشین پایی یا پدالی: یکی از وسایلی که برای کودکان تجربه ای جذاب و خاطراتی خوش می سازد، ماشین پدالی است. این ماشین ها بدون مصرف برق و باتری کار می کنند و برای تقویت عضلات پای کودک مناسب می باشند. این وسیله می تواند کودک را غرق در لذت رانندگی کرده و لحظات شادی برای او بیافریند.

سه چرخه: سه چرخه نیز وسیله ای است که کودکان را به وجد می آورد. این وسیله برای کودکانی که به تازگی راه رفتن را آموخته اند وسیله مناسبی به شمار می رود. در پشت سه چرخه یک اهرم برای هدایت سه چرخه تعبیه شده است که بزرگترها می توانند حرکت کودک را کنترل و هدایت نمایند.

شهر مشاغل: ایجاد شهر مشاغل در مهد کودک یکی از ایده های بسیار جذاب می باشد که می تواند فضای کاری بزرگسالان را در دنیای کودکانه شبیه سازی نماید. هر چه تجهیزات این قسمت بیشتر باشد. استفاده از این تجهیزات به تقویت مهارت های اجتماعی و روابط عمومی کودک کمک بیشتری می کند. انواع استند میوه، سوپر مارکت، استند نانوایی و شخصیت پردازی هایی که در شهر مشاغل انجام می شود، آیتم هایی هستند که سطح آموزش مهارت های زندگی را افزایش می دهند. در طراحی دکوراسیون شهر مشاغل می توانید عناصر ترافیکی مانند خیابان ها، علائم راهنمایی و رانندگی و پلان های تبلیغاتی و بازاریابی صحیح را نیز در نظر بگیرید.

لوازم بازی مهد کودک

مراکز خرید تجهیزات مهد کودک

توصیه ما در تولیدی وسایل چوبی اتاق کودک چوپا این است در صورتی که قصد خرید لوازم بازی مهد کودک دارید، سری به فروشگاه های اینترنتی بزنید و محصولات مختلف را از لحاظ طراحی، کیفیت و قیمت با یکدیگر مقایسه نمایید تا خرید تان آگاهانه تر و رضایت بخش تر باشد. فروش لوازم مهد کودک به صورت اینترنتی دارای یک مزیت بالقوه دیگر نیز می باشد و آن این است که در خرید اینترنتی شما امکان برقراری ارتباط با تولید کنندگان و شرکت ها توزیع مستقیم این محصولات را دارید. بنابراین در صورتی که خرید خود را از این شرکت ها انجام دهید به صورت قابل توجهی قیمت تمام شده این محصولات کاهش یافته و می توانید آن را با قیمت شرکتی تهیه نمایید.

9 thoughts on “آشنایی با وسایل مورد نیاز راه اندازی مهد کودک

 1. ربیعی گفت:

  سلام. شرایط اخذ وام برای تاسیس مهد کودک چی هست؟ شرایط خاصی داره؟

  1. choopa گفت:

   وام برای تاسیس مهد کودک جزء وام های اشتغال زایی است. علاوه بر داشتن شرایط عمومی اخذ وام مثل نداشتن هیچگونه چک برگشتی و همچنین نداشتن وام های معوق قبلی، باید طریق یکی از ارگان های بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی برای دریافت وام اشتغالزایی اقدام کنید،یعنی معرفی نامه از سوی این سازمان ها داشته باشید
   از دیگر شرایط اخذ وام برای تاسیس مهد کودک ارائه مجوز تاسیس مهد کودک به بانک ها است.
   موسس مهد کودک باید سرپرست خانوار باشد و یا ثابت شود که هزینه های زندگی را برعهده دارد. در غیر این صورت وام تاسیس مهد کودک به فرد تعلق نمی گیرد.
   معرفی ضامن معتبر هم امر لازم و ضروری برای دریافت وام تاسیس مهد کودک است.

 2. نادری پور گفت:

  من برای تاسیس مهد کودک منصرف شدم چون هزینه اولیه برای تاسیس مهد خیلی برام زیاد بود 🙁

  1. choopa گفت:

   سلام. بله سرمایه زیادی نیاز هست. با توجه به مکانی که مهد کودک در آنجا تاسیس می شود و همچنین نوع و تنوع وسایل بازی و یادگیری هزینه لازم متفاوت است، اما به طور کلی حداقل سرمایه اولیه ۲۰۰ میلیون تومان است.

 3. khodami گفت:

  سلام. یکی از آشنایان ما مهد کودک داره و میگه سود تاسیس مهد کودک اگر صبور باشی خیلی خوبه.

  1. choopa گفت:

   سلام. بله اگر خوب و متفاوت کار کنید، با افزایش تبلیغات و معرفی بیشتر مهد کودک سود دهی نیز بیشتر می شود. به طور معمول هر مهد کودک با کسر هزینه های جاری ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان در ماه سود دارد.

 4. شریفی گفت:

  سلام . شرایط تاسیس مهد کودک خصوصی چطوری هست. من شنیدم حتما باید یک خانم اقدام کنه

  1. choopa گفت:

   سلام. بله همینطوره
   موسس و مدیر مهد کودک باید خانم باشد، در زمان مقرر باید مهد کودک تجهیز شود، سن مربیان و مدیر مهد کودک نباید بیشتر از ۶۰ سال باشد و باید سابقه هم داشته باشند.

 5. یوسفی گفت:

  وقتی میشه با همین هزینه ی اولیه ی کار بهتر و پر درآمد تر راه انداخت، چرا مهد کودک؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نوزده =