مقالات

خانه بازی، تفریحی لذت بخش برای کودکان

خانه بازی کودکان

بازی کردن یکی از نیاز های بسیار مهم انسان در دوران کودکی است. از این جهت خانه بازی نه تنها محیطی برای تفریح و ایجاد لحظات خوش برای کودک است، بلکه برای پرورش جنبه های مختلف شخصیتی کودک نیز مهم است. از نظر کارشناسان حضور کودک در محیط هایی که امکان بازی با همسالان وجود داشته باشد، مثل خانه بازی کودک، نقش بسیار موثری در رشد و شکوفایی استعدادها و پرورش هوش اجتماعی کودک دارد. امروزه با گسترش سبک زندگی آپارتمان نشینی فعالیت های کودکان بسیار محدود شده و بازی های پر تحرکی که باعث رشد و بالندگی جسمانی کودک می شوند، جای خود را به بازی های کامپیوتری داده اند. با وجود چنین شرایطی تاسیس مکان هایی مانند خانه بازی برای کودکان یک امر ضروری به نظر می رسد. در ادامه با چوپا، تولیدی محصولات چوبی اتاق بچه، همراه باشید تا با این مراکز بیشتر اشنا شوید. 
خانه بازي كودك امکان جست و خیز کردن و انواع فعالیت های جسمانی مفید را برای کودکان را فراهم می کند. این مراکز با ایجاد محیطی شاد و فرح بخش، بستر مناسبی را برای پرورش احساسات، عواطف، اعتماد به نفس و استعدادهای کودکان ایجاد می کنند. در حال حاضر در تمام دنیا به احداث مکان هایی مانند خانه بازی کودکان توجه ویژه ای شده و در کشورهای پیشرفته سرمایه گذاری های کلانی برای تاسیس این مراکز صورت می گیرد. این اماکن به سرعت طرفداران بسیاری جذب کرده و با استقبال بسیار خوب والدین مواجه شده است.

خانه بازی کودک
خانه بازی کودک

از خانه بازی کودک چه می دانیم؟

خانه بازی کودک با عناوین دیگری مانند خانه کودک و خانه اسباب بازی نیز شناخته می شود. خدماتی که در این مراکز ارائه می گردد به منظور مراقبت از کودکان به صورت موقت و ساعتی می باشد. امکانات خانه بازی کودکان در مراکز مختلف با توجه به وسعت فضا متفاوت است. برخی از این مراکز یک مجموعه کامل از امکانات بازی را در اختیار کودکان قرار می دهند و برخی دیگر از این مجموعه ها مانند پارک ها و مراکز خرید دارای خانه بازی کوچکتر با امکانات محدودتری می باشند.

امکاناتی که در خانه كودك ارائه می شوند برای دو گروه سنی متفاوت طراحی می شوند، یعنی گروه سنی ۱ تا ۴ سال و گروه سنی ۵ تا ۱۲ سال دارای امکانات مجزا و متفاوتی هستند که بنا به تناسب سنی کودکان انتخاب شده اند. البته در کشور بعضی از خانه های بازی فاقد تقسیم بندی سنی می باشند و همه کودکان می توانند در یک فضا از امکانات بازی موجود استفاده نمایند.

یکی از کاربردها و مزایای احداث خانه بازی این است که هنگامی که برای خرید یا تفریح به یکی از اماکن عمومی می روید، می توانید با آسودگی خیال کودک خود را به خانه بازی بسپارید. در این صورت ضمن این که مراقبت از کودک خود را به مربیان مجرب می سپارید، اوقات لذت بخشی را نیز برای کودک خود فراهم می نمایید. در واقع والدین با قرار دادن کودکان خود در خانه کودک، به راحتی می توانند به کارهای خود رسیدگی نمایند در حالی که از امنیت کودک خود نیز مطمئن می باشند. حتی برای کودکانی که در سنین زیر دو سال می باشند نیز مربیانی برای مراقبت از کودک حضور دارند که می توانند کودک را به خوبی سرگرم نمایند.

ویژگی های خانه بازی کودک

با توجه به این که خانه بازی محلی برای فعالیت های آموزشی و تفریحی کودکان می باشد، باید دارای ویژگی هایی خاص و استاندارد باشد. همانطور که می دانید کودکان در این سنین به لحاظ جسمانی و روانی آسیب پذیرتر می باشند و باید ملاحظات استانداردی در مورد مکان هایی که کودک در آن حضور دارد وجود داشته باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های خانه کودک استاندارد این است که امنیت کافی را برای کودکان تامین نماید. برای ایجاد امنیت در فضای بازی کودک باید از کفپوش هایی استفاده شود که سطح زمین را به خوبی بپوشاند. به دلیل این که در حین بازی احتمال زمین خوردن کودکان بسیار زیاد است، برای جلوگیری از آسیب دیدگی کودکان کفپوش هایی انتخاب می شوند که به اندازه کافی نرم و حجیم باشند.

استفاده از کفپوش مناسب برای ایمنی خانه کودک

از موارد دیگری که در زمینه امنیت فضای بازی حائز اهمیت می باشد، مناسب بودن محل های تردد و بازی کودکان است. محل بازی نباید چاله یا برآمدگی داشته باشد و عاری از هر نوع جسم سخت و خطرناک مانند آهن و سنگ و سیمان باشد. فضای بازی کودک تا حد امکان فاقد پله بوده و در نواحی مختلف محیط از ضربه گیر های مناسب استفاده می شود.

موارد دیگری نیز وجود دارند که رعایت آن برای حفظ سلامت کودکان ضروری می باشند. در ادامه به اختصار این موارد را بیان خواهیم نمود.

 1. ارتفاع وسایل بازی باید حداکثر 2.5 متر باشد و زیر این وسایل نیز با شن، ماسه و یا خاک اره کاملا پر شده باشد.
 2. رنگ آمیزی محیط باید با استفاده از رنگ های استاندارد و بهداشتی انجام شده باشد و تناژ رنگ ها نیز بر اساس رنگ های شاد و زنده انتخاب شود.
 3. وسایل بازی مختلف مانند تاب و سرسره و الاکلنگ و … باید به طور کاملا محکم روی زمین فیکس شده باشند.
 4. فضای خانه بازی باید از سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب بهره مند باشد.
 5. در طراحی داخلی فضا از المان های مختلف برای جذب سلیقه های متفاوت استفاده شود تا فضای دلپذیرتر و مطلوبی را برای کودکان دختر و پسر ایجاد نماید.
 6. پرسنل خانه کودک بایستی کار آزموده و آموزش دیده باشند تا در مراقبت از کودکان عملکرد خوبی داشته باشند.
 7. فضای داخلی خانه کودک باید راحت باشد و کودک در آن احساس آرامش داشته باشد.
 8. هر چه تجهیزات بازی و آموزشی در این فضا کامل تر و جذاب تر باشد، بازی در این محیط برای کودکان لذتبخش تر خواهد بود.
 9. وجود کارگاه های آموزشی مانند سفالگری و نقاشی نیز یکی از امتیازات خانه کودک به شمار می آید.
 10. فضای مورد استفاده برای خانه بازی باید به اندازه کافی وسیع باشد. حداقل مساحتی که برای این محیط می توان در نظر گرفت ۸۰ متر می باشد.

بررسی ابزار و وسایل مورد استفاده در خانه بازی کودک

ابزار و وسایل خانه بازی کودکان شامل اقلام بسیار زیادی می شود. انواع اسباب بازی خانه کودک که طیف وسیعی از اسباب بازی های متنوع را شامل می شود و وسایل ایمنی محیط، بخشی از وسایل ضروری خانه کودک می باشد. وسعت محیط یکی از عواملی است که در انتخاب لوازم مورد استفاده در خانه كودك تاثیر گذار است. در این محیط انواع لوازم بازی، در ابعاد مختلف و اندازه های متفاوت تهیه می شود. این لوازم باید دارای ویژگی های معینی باشند تا برای کودکان به اندازه کافی جذابیت داشته باشند. یکی از این ویژگی ها تنوع وسایل و به روز بودن اسباب بازی ها است، به طوری که محیط در مدت کوتاهی برای کودک خسته کننده و تکراری نشود.

تنوع وسایل بازی درخانه کودک

ویژگی مهم دیگر ابزار و وسایل خانه بازی، تناسب این لوازم با گروه سنی کودکان می باشد. به عنوان مثال برای گروه سنی بالاتر بیشتر از لوازمی استفاده می شود که خیال انگیز بوده و قدرت تخیل کودکان را به کار می گیرند. در گروه سنی پایین تر لوازمی مانند شهر مشاغل و شهر ترافیک، تجربه زندگی واقعی بزرگسالان را در فضای کودکانه فراهم می کند. در شهر مشاغل ابزار مورد نیاز برای انواع شغل ها مانند سوپر مارکت، نانوایی، میوه فروشی و … در اختیار کودکان قرار می گیرد. در این شرایط کودکان تصور واقعی تری از دنیای بزرگسالان خواهند داشت و این فضا زمینه آماده سازی کودکان از نظر روحی، جسمی و ذهنی برای موقعیت ها مختلف در زندگی واقعی را فراهم می کند. در بازی مهد کودک هم از این روش بسیار استفاده می شود.

شهر ترافیک در خانه کودک
شهر ترافیک در خانه کودک

از لوازم جذاب دیگری که در خانه بازي كودك مورد استفاده قرار می گیرد، بازی هایی هستند که عضلات و قوای جسمانی کودک را به چالش می کشد. بازی هایی مانند صخره نوردی و ترامپولین که برای ایجاد نشاط و تخلیه انرژی کودکان بسیار مناسب می باشند. با توجه به علایق کودکان امروزی به تکنولوژی های نوین استفاده از اسباب بازی های الکترونیکی مانند ماشین کنترلی، هواپیما، ماشین برقی و انواع ربات ها می تواند هیجان و نشاط زیادی در کودکان ایجاد نماید. ابزار و وسایل بادی مانند انواع جامپینگ بادی، سرسره بادی و استخر توپ بادی نیز از وسایلی هستند که هیجان و شور و شوق زیادی را در کودکان ایجاد می کند.

تفاوت خانه بازی با مهدکودک چیست ؟

شاید برای شما نیز این تصور پیش آمده باشد که خانه بازی همان مهد کودک است. اما باید بگوییم که با وجود شباهت های فراوان بین این دو مجموعه، تفاوت های اساسی در میان آن ها وجود دارد.

 1. اولین تفاوتی که می توان به آن اشاره داشت میزان ساعات حضور کودک در این اماکن است. در مهد کودک به صورت منظم ساعات مشخصی برای حضور کودک در نظر گرفته می شود. اما در خانه بازی ساعات حضور محدود بوده و معمولا از دو ساعت تجاوز نمی کند.
 2. تفاوت دیگری که بین خانه بازی و مهد کودک وجود دارد، میزان دسترسی کودکان به وسایل بازی است. در مهد کودک به دلیل برنامه آموزشی مدون کودکان به میزان محدودی به وسایل بازی دسترسی دارند. اما در خانه بازی تمام فعالیت ها حول محور بازی می باشد.تفاوت خانه بازی و مهد کودک

 3. تفاوت دیگر این دو مرکز با یکدیگر این است که اصول ایمنی در خانه بازی با استاندارد بالاتری رعایت می شود.

 4. طراحی فضای خانه بازی به گونه ای است که شما می توانید مهمانی های کودکانه مانند جشن تولد فرزند خود را در این مکان برگزار نمایید. در این صورت شادی و هیجان جشن تولد کودک شما دو چندان خواهد شد.

 5. مربیان مهد کودک دارای مسئولیت های آموزشی و پرورشی بیشتری هستند زیرا کودک به صورت روزمره و مستمر بخشی از اوقات خود را با مربی می گذراند. در مورد خانه اسباب بازی مربیان برای مدت محدود در کنار کودکان هستند و دقیقا متناسب با فضای بازی آموزش دیده اند.

8 thoughts on “خانه بازی، تفریحی لذت بخش برای کودکان

 1. اطمینانی گفت:

  با سلام. ممنون از مطلب خوبتون. زیربنای خانه بازی چقدر باید باشه؟

  1. choopa گفت:

   سلام. متراژ خانه بازی میتونه یکی از سه مدل زیر باشه:
   مقیاس بزرگ: بیشتر از دویست متر
   مقیاس متوسط: حدود دویست متر
   مقیاس کوچک: صد متر و پائین‌تر

 2. امینی گفت:

  سلام. سوالی دارم این که هزینه تاسیس خانه بازی در شهرهای مختلف فرق میکنه؟

  1. choopa گفت:

   سلام. شهری که می‌خواهید خانه بازی را در آن تاسیس کنید، تأثیر زیادی در هزینه تاسیس ندارد و از آن جایی که تجهیزات معمولا در تمام ایران از چند مرکز خاص خریداری می‌شوند، این هزینه برای همه شهرها یکسان خواهد بود.

 3. حسام گفت:

  به نظر من از هزینه تاسیس خانه بازی نترسید چرا که این کسب و کار یکی از مشاغل پرسود است و علت آن نیز به این خاطر است که برخلاف مشاغل کالامحور (آن دسته از مشاغل که به ارائه محصولات مشغول هستند) به علت هزینه کم خرید تجهیزات، به هزینه ثابت کمتری نیاز دارد و نسبت به مشاغل خدماتی (آن دسته از مشاغل که افراد زیادی را برای ارائه خدمت باید استخدام کنند) نیز به هزینه متغیر ماهیانه کمتری نیاز دارد.

  1. choopa گفت:

   سلام. بسیار ممنونیم از انتقال تجربه شما

 4. قاسمی گفت:

  مقاله ای عالی و درجه یک?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =